جستجو
فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

متن حقوقی سند اقرارنامه دریافت مهریه ورثه ای

 

در تاریخ ذیل حاضر گردیدند در این دفترخانه خانم ………. با مشخصات فوق زوجه مرحوم ……………. (حسب الاظهار) به موجب سند نکاحیه شماره ……….. مورخ …………… دفتر رسمی ازدواج شماره ……..… و بعدالحضور زوجه در نهایت صحت مزاج و عقل و دماغ و با قصد و رضا و میل و اراده و اختیار کامل اقرار و اعلام صریح و صحیح و شرعی و قانونی نمود که اینجانب تمامی مهریه متعلق به خود مندرج در نکاحیه مذکور که عبارت از یک جلد کلام اله مجید بانضمام

این بخش از محتوا مخصوص اعضای سایت است، برای نمایش کامل متن به حساب کاربری خود وارد شوید یا به صورت رایگان در سایت عضو شوید. (عضویت رایگان/ ورود به سایت)

رد شوید.

 

دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران آمادگی کامل جهت تنظیم سند اقرارنامه دریافت مهریه به صورت ورثه‌ای و ارایه مشاوره حقوقی و ثبتی در این زمینه را دارد.

 

بذل مهریه (بخشش مهریه)

 

مهریه هم مانند هر مالی در صورت فوت زوجه به ورثه وی به ارث می رسد.همچنین بدهکار و متعهد مهریه که اصولاً خود زوج است در صورت فوت، مهریه از محل اموال وی قابل وصول و مطالبه است.در این پرونده دختران دختران یک زن که فوت شده است مهریه مادر خود را از ماترک و اموال پدر فوت شده یشان مطالبه می نمایند.در حالت طبیعی اینکار عبث است و وقتی معنا پیدا کمی کند که سایر وراث فقط قرابت ابی (پدری) با خواهنا ها داشته باشند که متقاضیان مطالبه مهریه برای زیاد کردن سهم ارث خود مهریه مادرشان را طلب می کنند.نکته جالب دیگر در این پرونده که در مورد آن اظهارنظر قضایی شده است مسئله افزایش مهریه است که دادگاه بدوی و تجدیدنظر با استناد به مصوبه شورای نگهبان مبنی بر عدم امکان و عدم مشروعیت افزایش مهریه این قسمت از خواسته را محکوم به رد نموده است.هر چند که وکلای خواهان ها میتوانستند در قالب دیگری در دادگاه صالح دیگری بدون تمسک به عنوان مهریه از باب الزام به انجام تعهد آن اضافه را مطالبه نمایند.

در صورت فوت خانم، مهریه اش به عنوان ارث به وراث می رسد؟

بله. مهریه به عنوان یک بدهی آقا به خانم، جز دارایی های خانم محسوب می شود و وراث خانم می توانند جهت وصول مهریه خانم اقدام کنند. زمانی که خانم قبل از دریافت مهریه اش فوت کند، وراث می توانند برای وصول مهریه متوفی اقدام کنند و مهریه خانم را وصول کنند. بعد از وصول مهریه، طبق قوانین انحصار وراثت مهریه خانم بین وراث تقسیم می شود.

وراث خانم برای مهریه چه کسانی هستند؟

تقسیم مهریه به عنوان ارثیه برای ورثه مطابق قوانین انحصار وراثت است. طبق قوانین انحصار وراثت، وراث در سه طبقه قرار می گیرند. در طبقه اول، وراث فرزندان، همسر و پدر و مادر می شود که مهریه بین ایشان تقسیم می شود. اگر خانم فرزندی نداشته باشد ارثیه به صورت کامل به همسر و پدر و مادرش می رسد.

در این حالت که همسر باید مهریه را پرداخت کند، خودش هم شامل ارث می شود و سهم خودش از پرداختی به حساب خودش بر می گردد. در صورتی که پدر و مادر متوفی، فوت شده باشند، ارث به همسر و خواهران و برادرانش می رسد. برای اطلاع دقیق از شرایط و قوانین انحصار وراثت به صفحه اختصاصی انحصار وراثت دادسو مراجعه کنید.

قانون جدید مهریه چیست؟

قانون جدید مهریه به این صورت است که دیگر برای مطالبه مهریه دادگاه ها پاسخگو نیستند و خانم ها باید از طریق اداره اجرای ثبت که زیر مجموعه اداره ثبت اسناد است مطالبه مهریه و وصول مهریه را پیگیری کنند. بهترین راه برای وصول مهریه داشتن وکیل مهریه است که با تجربه و دانشی که دارد در زمانی سریع تر این کار انجام شود.

بر خلاف گذشته که از طریق دادگاه وصول مهریه پیگیری می شد و باید سه و نیم درصد مبلغ به عنوان هزینه دادرسی پرداخت می شد، حالا این امور از طریق اداره اجرای ثبت پیگیری می شود و نیازی به پرداخت سه و نیم درصد از مبلغ مهریه به عنوان هزینه دادرسی نیست. پیگیری مهریه از طریق اداره اجرای ثبت را فقط خود شخص و وکیلش می توانند پیگیری کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم حتما با همکاران ما در دادسو در واحد پاسخگویی به موکلین تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

اقرارنامه دریافت مهریه ورثه‌ای _ نمونه اقرارنامه دریافت مهریه _ متن اقرارنامه دریافت مهریه – اقرارنامه دریافت مهریه به صورت ورثه‌ای- اقرارنامه دریافت مهریه – نمونه اقرارنامه دریافت مهریه – متن اقرارنامه دریافت مهریه – مهریه ورثه ای

اقرارنامه دریافت مهریه ورثه ای – اقرارنامه دریافت مهریه به صورت ورثه‌ای – اقرارنامه دریافت مهریه ورثه‌ای – نمونه اقرارنامه دریافت مهریه – متن اقرارنامه دریافت مهریه – مهریه ورثه ای

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x