جستجو
فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

وکالت طلاق

5/5
وکالت طلاق

اشتراک‌گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

لینک کوتاه مطلب

https://www.notary662th.ir/?p=3182

پست‌های مرتبط

آنچه باید در خصوص وکالت طلاق به همسر در دفاتر اسناد رسمی بدانیم:

برابر آنچه در فقه و شریعت دین مبین اسلام آمده و آنچه در قوانین ما نیز بدان تاکید شده حق طلاق صرفاً برای مرد است یعنی برای گسستن پیوند زناشویی اراده مرد نیاز است.حق طلاق برای زنان در ایران  به رسمیت شناخته  نشده و زنان نمی توانند به جهت کراهت و به میل خود از قید رابطه زوجیت رها شوند و از دادگاه تقاضای طلاق نمایند .

شرایط طلاق از طرف زوجه به سه صورت امکان پذیر است:

۱.   دوام زوجیت موجب عسر و حرج و مخاطرات جانی، مالی، حیثیتی و غیره برای زن داشته باشد:

در اینصورت زوجه به استناد ماده 1146 ناظر به ماده 1130 قانون مدنی میتواند از محاکم مربوطه تقاضای طلاق را درخواست کند. بنابراین قانون حق طلاق را در صورت کراهت به شوهر و عسر و حرج و مخاطرات جانی و مالی و حیثیتی پس از اثبات آن به زوجه اعطاء نموده است که میتواند برحسب مورد به دادگاه خانواده مراجعه و حکم طلاق از طرف زن را پس از بررسی دریافت نماید.

۲.  در عقد نکاح شروط دوازده گانه‌ای وجود دارد،

که اگر شوهر این شروط را امضا کرده باشد در صورت رعایت نکردن هر یک از شروط مذکور، زن با استناد به آنان می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند. شروط دوازده گانه عبارتست از:

 • استنکاف مرد از نفقه یا عدم توانایی در دادن آن به مدت 6 ماه.

 • مبتلا بودن زوج به بیماری لاعلاج

 • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا الکل طوری که ادامه زندگی زناشویی را برای زن دشوار کند.

 • جنون مرد زمانی که امکان فسخ ازدواج نباشد.

 • اشتغال مرد به شغلی که باعث آبروریزی برای زن است.

 • حبس زوج برای مدت پنج سال یا بیشتر

 • شوهر زندگی زناشویی را به مدت 6 ماه متوالی بدون عذر موجه ترک کرده باشد.

 • محکوم شدن مرد به مجازات حدی و تعزیری

 • مرد بعد از گذشت 5 سال زندگی نتواند بچه دار شود.

 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش.

 • بد رفتاری شوهر.

 • در صورت مفقودالاثر شدن زوج به مدت 6 ماه پس از رجوع زوجه به دادگاه

نکته ای که باید توجه داشت این که شرط‌های دوازده گانه در عقدنامه، وکالت کامل و مطلق زن در طلاق نیست و اعمال وکالت از طرف زن منوط است به تحقق شروط و اثبات آن در دادگاه یعنی این که زن بایستی با مراجعه به دادگاه در یک روند طولانی پس از اثبات یکی از موارد دوازده گانه طلاق بگیرد و پس از اثبات یکی از آنها وکیل شوهر در طلاق می‌شود.

 

۳. اعطای وکالت  مطلق طلاق از سوی زوج  به زوجه:

به این معنا که مرد اختیار خود در طلاق دادن  را به زن  وکالت می‌دهد تا او بتواند راسا” برای طلاق خود اقدام نماید.

بسیاری از مشکلات اجتماعی از جمله اعتیاد خیانت بیکاری و عدم مسئولیت پذیری دلیل اصلی طلاق در کلان شهرها میباشد و بسیار پیش آمده که خانمها در زندگی زناشویی به دنبال گرفتن وکالت طلاق از همسر ان خود می باشد تا در صورت بروز اختلاف بتوانند از حق برابر برای اتمام  رابطه زوجیت  برخوردار باشد.

اخذ وکالت زن در طلاق از مرد به دو روش ممکن است:

۱. همزمان با عقد نکاح درج شرط ضمن عقد در سند ازدواج

نمونه شرط ضمن عقد وکالت در طلاق:

ضمن عقد نکاح زوج به زوجه وکالت داده است برای هر نوع طلاق با حق قبول بذل هر مقدار از مهریه با حق اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی و همچنین تعیین تکلیف در خصوص حضانت و نفقه فرزندان مشترک آتی با حق توکیل به غیر

۲. مراجعه به دفتر اسناد رسمی و اخذ وکالت در طلاق

کامل بودن سند وکالت طلاق بسیار حائز اهمیت است از جمله نکاتی که می بایست در اسناد وکالت طلاق قید شود

۱ . حق اسقاط حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی  می باشد

۲.  دومین نکته که باید در وکالت نامه تصریح شود حق توکیل به غیر  ولو کرارا”  و حق  انعقاد قرارداد با وکلای رسمی دادگستری میباشد

نظر به اینکه وکالت در مراجع قضایی صرفاً از وکلای رسمی دادگستری پذیرفته میشود لذا زوجه ای که از همسرش  وکالت طلاق دارد برای اعمال وکالت  واخذ  گواهی عدم امکان سازش از مراجع قضایی و دادگاه خانواده  حتماً باید وکالت خودرا به وکیل رسمی دادگستری تفویض نماید

۳.  یکی از نکات مهم که بسیار ضروری می باشد سلب حق عزل وکیل و ضم امین و وکیل می باشد تا زوج نتواند بعد از تفویض اختیار وکیل را عزل و یا  برای او امین  بگمارد

۴ .  حضور در هر یک از دفاتر رسمی ثبت طلاق و اجرای صیغه طلاق و مطلقه نمودن زوجه از قید زوجیت و انجام کلیه تشریفات ثبت طلاق و مدارک شناسایی و سند طلاق

۵ . مراجعه به هر یک از مراجع قضایی و دادگاه خانواده و حضور در واحد مشاوره داوری و دادگاه و اخد گواهی عدم امکان سازش.

۶ . اعطای وکالت جهت قبول ما بذل نسبت به کلیه حقوق مالی زوجه

زوجین برای طلاق در خصوص حقوق مالی و غیر مالی خود توافق می نمایند بسیار ضروری است که در وکالتنامه نسبت به حقوق مالی زوجه تعیین تکلیف شود اگر مرد جهت طلاق توافقی به شرط بذل مهریه یا سایر حقوق مالی زوجه اقدام نماید تعیین تکلیف آن در وکالت ضروری است .

بسیار ضروری است که در وکالتنامه به حقوق مالی زوجه نیز توجه داشت چرا که اگر در این خصوص سکوت شود بعدها برای هر یک از زوجین موجبات مشکلات فراوانی خواهد بود.

مطابق قانون حمایت خانواده بدون داشتن گواهی عدم امکان سازش هیچ دفتر طلاقی حق ثبت طلاق را نخواهد داشت  حتی اگر مرد  شخصاً مراجعه کرده یا وکالت تام الاختیار داده باشد . بنابر این داشتن وکالت بلاعزل برای طلاق به معنای بی نیازی از مراجعه به دادگاه  و اخذ گواهی عدم امکان سازش نیست و  زن برای اعمال حق طلاق باید به دادگاه خانواده محل اقامت خود مراجعه و گواهی عدم امکان سازش دریافت نماید.

 

وکالت طلاق از سوی زوجه

امکان واگذاری وکالت برای طی مراحل طلاق از سوی زوجه به دیگری و یا زوج وجود دارد. آنچه در این وکالت باید به صراحت مشخص شود وکالت در بذل و یا مطالبه حقوق مالی زوجه می باشد . همچنین در وکالت نسبت به تعیین تکلیف جهیزیه و حضانت و ملاقات فرزندان صراحت نیاز می باشد .آنچه مورد توجه باید قرار گیرد لزوم  اخذ و ضمیمه نمودن گواهی بارداری یا عدم بارداری و یا بکارت می‌باشد.

 

مدارک لازم جهت تنظیم سند وکالت طلاق

 1.  سند ازدواج

 2. شناسنامه و کارت ملی زوجین

باید توجه داشت نظر به اینکه ثبت نام در سیستم ثنا قائم به شخص می باشد و به استناد وکالت نمیتوان در سیستم ثنا ثبت نام نمود لذا زوج قبل از اعطای وکالت نسبت به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت نام در سیستم ثنا اقدام نماید.

 • بی شک مراجع قضایی و دفاتر ثبت طلاق به وکالت های رسمی ارائه شده از سوی زوجه اعتبار می‌دهند چرا که این وکالت نامه ها سند رسمی و لازم الاتباع می‌باشد.

 • در صورت عدم حضور زوج در دفتر ثبت طلاق

1 ـ  در صورتی که زوجه بنا بر اعلام دادگاه صادرکننده گواهی عدم امکان سازش یا به موجب سند رسمی (از جمله سند نکاحیه رسمی یا وکالت محضری مجزا )، در اجرای صیغه طلاق وکالت بلاعزل داشته باشد، با توجه به ماده ۳۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، عدم حضور زوج، مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست.

2  در صورتی که زوجه فاقد وکالت از سوی زوج جهت اجرای طلاق باشد، با عنایت به مفهوم مخالف ماده قانونی صدرالذکر، نمی‌توان زوج را مجبور به طلاق نمود و به علاوه دادگاه هم نمی‌تواند نماینده به دفترخانه معرفی نـماید و در این صـورت چنیـن گواهـی عدم امکان سازشی با مضی مهلت مقرر قانونی از درجه اعتبار ساقط است.

 • امکان استفاده مجدد زوجه از وکالت در طلاق پس از رجوع

هیأت عمومی دیوان عالی کشور، استفاده مجدد زوجه از وکالت در طلاق را پس از رجوع بلااشکال و صحیح تشخیص داد.

وکالت طلاق زن، حق طلاق برای زوجه _ آنچه باید در خصوص وکالت طلاق به همسر در دفاتر اسناد رسمی بدانیم _ شروط ۱۲گانه عقدنامه همان حق طلاق است؟  _ 12 شرط ازدواج _ جنون مرد زمانی که امکان فسخ ازدواج نباشد _ اعطای وکالت مطلق طلاق از سوی زوج به زوجه _ نمونه شرط ضمن عقد وکالت در طلاق _ مراجعه به دفتر اسناد رسمی و اخذ وکالت در طلاق _ سند وکالت طلاق _ وکالت طلاق از سوی زوجه _ شرایط دوازده گانه تنظیم سند ازدواج چیست؟ _ وکالت در طلاق و چند نکته مهم در مورد نحوه طلاق

- دیدگاه‌ها -

2 پاسخ

 1. سلام،
  درود بر شما
  ممنون از متن کامل و خوبی که نوشتید.
  لطفاً چند دفتر اسناد رسمی معتبر هم معرفی کنید برای وکالت در طلاق و حق خروج از کشور.
  متاسفانه بسیاری از دفاتر انجام نمی دهند.
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از آنجا که خدمات دفاتر اسناد رسمی گستره‌ایی به وسعت ایران اسلامی دارد ما را برآن داشت تا در جهت هرچه بیشتر آشنا کردن مردم با مزایای سند رسمی و در عین حال ارائه اطلاعات مفید و کاربردی به جامعه فرهیخته دفاتر اسناد رسمی گامی ولو اندک در جهت توسعه سند رسمی که ارتباط تنگاتنگی با امنیت اجتماعی جامعه دارد برداریم بدین منظور سایت مذکور در جهت ارائه آخرین اخبار و اطلاعات باذکر این نکته که فاقد هرگونه جنبه تبلیغاتی می‌باشد جهت خدمت به مردم و جامعه دفاتر اسناد رسمی راه اندازی نموده و دست یاری به سوی همه فرهیختگان جامعه حقوقی کشور دراز کرده و اسمتدادی به روشنی آفتاب دانش میطلبیم.

تمامی حقوق مطالب و اطلاعات برای دفتر اسناد رسمی 662 تهران محفوظ می‌باشد، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.