فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

ثبت درخواست تنظیم و بررسی قرارداد آنلاین

درخواست بررسی آنلاین قرارداد - دفتر اسناد رسمی 662

رجوع از طلاق چیست ؟

رجوع از طلاق یک مفهوم قانونی است که به معنای بازگشت به زندگی مشترک پس از انجام عمل طلاق می‌باشد. این مفهوم در قوانین برخی کشورها و به ویژه در قوانین اسلامی وجود دارد. رجوع از طلاق به دو نوع رجعی و بائن تقسیم می‌شود. تا انتها با این توضیح از دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ همراه باشید.

تفاوت طلاق رجعی و بائن

در طلاق رجعی، مرد می‌تواند پس از طلاق و در مدت زمان معینی به زن رجوع کند، بدون اینکه نیاز به عقد نکاح مجدد داشته باشد. در واقع، طلاق رجعی به مرد امکان می‌دهد با همسر سابق خود به زندگی مشترک ادامه دهد. مدت زمان رجوع بعد از طلاق معمولاً در قوانین مربوطه تعیین می‌شود و می‌تواند متفاوت باشد. اما در طلاق بائن، رجوع از طلاق امکان‌پذیر نیست. یعنی پس از انجام طلاق بائن، زوجین نمی‌توانند به زندگی مشترک خود بازگردند بدون اینکه عقد نکاح مجدد را انجام دهند. در این صورت، اگر زوجین تمایل به ادامه زندگی مشترک با هم داشته باشند، باید عقد نکاح جدیدی را بسته و به توافق برسند.   برای رجوع از طلاق، نیاز است که مرد اراده رجوع خود را نشان دهد. به عنوان مثال، او می‌تواند همسر سابق خود را لمس کند یا به او اظهاراتی بدهد که مبنی بر رجوع از طلاق باشد. این اعمال و اظهارات قابل تشخیص در قوانین مربوطه تعریف شده‌اند. علاوه بر این، طلاق رجعی آثاری دیگری هم دارد. به عنوان مثال، در طول این دوران رجوع، زن هنوز از حق طلاق و نفقه برخوردار است و زوجین ممکن است از هم ارث ببرند. نکته مهم دیگری که در خصوص رجوع از طلاق وجود دارد این است که برای اعتبار رجوع، آن باید به ثبت برسد. این به معنای ثبت رسمی و قانونی رجوع از طلاق در مراجع ذیصلاح است. رجوع از طلاق معمولاً نیازمند انجام فرآیند ثبتی است تا به صورت حقوقی و قانونی تأیید شود. در نهایت، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رجوع از طلاق و رجوع از طلاق توافقی، می‌توانید به منابع حقوقی معتبر مراجعه کنید و یا با کارشناسان حقوقی مشورت کنید.

متن حقوقی سند رجوع از طلاق:

 

اینجانب: …………………… فرزند آقای …………………. و نام مادر خانم ………………. دارای شناسنامه شماره: ……………….. صادره از: ………………. متولد: …………. ساکن: …………………………………………… زوج سند ازدواج شماره ………… مورخ …………. تهران که زوجۀ خود بانو: …………… فرزند آقای ……………. متولد ……. ساکن نشانی مرقوم را طبق طلاقنامه شماره ………………… مورخ …………. تنظیمی دفتر رسمی ثبت طلاق شمارۀ ………… مطلقه کرده بودم، بموجب این سند رسمی و بلحاظ عدم دسترسی به دفترخانه طلاق موصوفه اعلام می‌نمایم که در تاریخ …………. و داخل در مدت عده به زوجه توصیف شده خود بازگشته و از طلاق مزبور رجوع نموده‌ام.

بانوی مشارالیها زوجه نامبرده شده نیز این سند را از جهت اطلاع و قبول امضاء می‌نماید و بنابر این زوجیت آنان با این رجوع بنا بر اقرار طرفین به میمنت و مبارکی به بقاء پیوست.

  دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران آمادگی کامل جهت تنظیم سند رجوع از طلاق و ارایه مشاوره حقوقی و ثبتی در این زمینه را دارد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها