جستجو
فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

متن حقوقی اقاله سند

 

در تاریخ ذیل حاضر گردیدند در این دفترخانه آقای …………… با مشخصات فوق و آقای ………..…. با مشخصات فوق بترتیب بعنوان خریدار و فروشنده سند قطعی غیر منقول شماره ………… مورخه …………… تنظیمی این دفترخانه و بعدالحضور با توافق و تراضی هم و با قصد و و رضا و میل و اراده و اختیار اقدام به اقاله سند موصوف نمودند بنحوی که با وقوع این سند تمامی شش‌دانگ عرصه و اعیان یک باب خانه به مساحت ………. مترمربع دارای پلاک …… فرعی از ……… اصلی واقع در ………. بخش …….. ثبت ……….. بحدود و حقوق مندرج در یک جلد سند مالکیت بشماره ثبت ………….. صفحه ………. دفتر جلد ………. املاک بخش مربوطه بشماره چاپی …………. از مالکیت ………… خارج ومجدداٌ در مالکیت …………… مستقرگردید وثمن معامله نیز به مسترد شده بنابر این برای هیچکدام از طرفین هیچ حقی تحت هیچ عنوان حقوقی و قانونی و شرعی درثمن و مثمن سند قطعی شماره …………. مورخه …….. تنظیمی این دفترخانه باقی و متصور نیست و هر کدام به حقوق قانونی خود نائل گردیدند.

این اقاله سند که بمنزله اقاله بشرح فوق می‌باشد بنا به درخواست ……………. و ……………. و به ثبت رسید و نامبردگان با علم و اطلاع کامل از مفاد و مندرجات آن اقدام به امضاء نمودند مسولیت تمامی موارد با نامبردگان بوده و این دفترخانه و سایر مراجع قانونی هیچ مسولیتی ندارند.

برابر نامه شماره ………… مورخه ………….. ثبت ………… ملک موصوف در قید رهن و بازداشت نمی‌باشد.

تذکرات

 • * اقاله عبارت است از تراضی برای اعاده مالکیت حاصل از عقد سابق.
 • * اقاله وقت و نکاح بر خلاف نظم حقوق عمومی و اقاله ضمان به ضرر حقوق اشخاص ثالث می باشد و قابل اقاله نیستند.
 • * جهت اقاله محدودیت زمان وجود ندارد.
 • * اقاله اموال غیر منقول در کمتر از ۶ ماه از تاریخ تنظیم سند مشمول مالیات نخواهد بود و در قانون جهت اخذ گواهی از اداره دارایی تکلیف یا عدم تکلیف صراحت ندارد و به استناد قانون تسهیل می توان گواهی اخذ ننمود .
 • * اقاله ملکی که در رهن بانک است با حفظ حقوق مرتهن صحیح می‌باشد. نظریه مشورتى شماره۳۵۶۵/۷ ـ ۱۳۹۰/۷/۶
 • * مدارک لازم جهت اقاله اسناد قطعی غیر منقول اخذ استعلام بند ز از اداره ثبت لازم و ضروری به نظر می رسد گرچه اخذ گواهی دارایی به استناد قانون تسهیل در مهلت کمتر از ۶ ماه الزامی نیست.
 • * حق الثبت اقاله غیر مالی می باشد و پس از اقاله خلاصه معامله به اداره ثبت املاک ارسال می‌شود .
 • ماده ۱۲۱:

  صلح با شرط خیار فسخ و هبه با حق رجوع از نظر مالیاتی قطعی تلقی می ‌گردد ولی در صورتی که ظرف شش ماه از تاریخ وقوع عقد معامله فسخ یا اقاله یا رجوع شود وجوهی که به عنوان مالیات موضوع این فصل وصول شده است قابل استرداد می ‌باشد.

  در این صورت اگر در فاصله بین وقوع عقد و فسخ یا اقاله یا رجوع منتقل‌ الیه از منافع آن استفاده کرده باشد نسبت به آن منفعت مشمول مالیات این فصل خواهد بود.

 •  اثر اقاله ناظر به آینده است و در حق شفعه‌ای که پیش از آن ایجاد شده اثر ندارد.
 •   بعد از تنظیم سند قطعی غیر منقول بنام خریدار چنانچه طرفین قبل از صدور سند مالکیت به نام خریدار قصد اقاله سند رو داشته باشند بدوا باید سند کاداستری بنام خریدار صادر شود  و پس از استعلام از ثبت، اقاله قابل تنظیم است.

 

دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x