متن حقوقی سند هبه طلب (مهر)

 

طرف اول و دوم بترتیب واهب و متهب و زوجه و زوج سند ازدواج شماره ترتیب ……………… دفتر رسمی ثبت ازدواج ………………..

عین موهوبه: واهب تعداد …………….. عدد سکه طلای رایج یک بهار آزادی از کل ………….. سکه طلای رایج تمام بهار آزادی مهر و صداق خود، مذکور در سند ازدواج مزبور را که برعهده و ذمه زوج (متهب) دین بوده ، منجز و مجانی ، به متهب تملیک و هبه نمود ، و متهب با علم اطلاع از کم و کیف مال موهوبه هبه را قبول کرد ؛ قبض و اقباض با اذن واهب مشمول مواد ۸۰۰ و ۸۰۶ قانون مدنی است ؛ بنابراین با ثبت و امضاء این سند ، متهب (زوج) نسبت به ……….. سکه طلای رایج تمام بهار آزادی موهوب مالک مافی الذمه خود شد و به اعتبار اتحاد داین و مدیون ، دین مشارالیه نسبت به ……….. عدد سکه طلای مذکور ساقط است. بدیهی است ……… سکه طلای دیگر کماکان برعهده و ذمه زوج (متهب) دین خواهد بود که باید عندالمطالبه به زوجه پرداخت و تسلیم کند.

این سند در حضور آقای / خانم …………. (شخص ثالث) ثبت و امضاء شد، هبه و امضای ثبت و سند از سوی زوجه را گواه است.

مواد ۱۶ و ۱۸ آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء در مورد اقامتگاه و لزوم اعلام نشانی جدید تذکر داده شد.

 

جهت مطالعه

هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را به طور رایگان به مالکیت دیگری در می­ اورد. به تملیک ­کننده واهب، طرف دیگر را متهب و مالی را که مورد هبه است، عین موهوبه می­‌گویند. به عبارت دیگر در هبه شخص مالی را به رایگان و مجانی به شخص دیگری می­بخشد.

برخی از فقها بر این باورند که به علت عدم امکان قبض طلب، چنین هبه ای صحیح نیست. این گروه هبه طلب به بدهکار را در قالب ابراء جای می‌دهند؛ چراکه نتیجه هر دو، سقوط طلب خواهد بود. بر همین قیاس، هبه طلب به شخص ثالث را نیز باطل می دانند. اما گروهی دیگر بر این باورند که قبض را نباید تنها به معنای تصرف مادی تعبیر کرد و هدف از قبض، تسلط بر مال موضوع قبض است.

 

دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آنجا که خدمات دفاتر اسناد رسمی گستره‌ایی به وسعت ایران اسلامی دارد ما را برآن داشت تا در جهت هرچه بیشتر آشنا کردن مردم با مزایای سند رسمی و در عین حال ارائه اطلاعات مفید و کاربردی به جامعه فرهیخته دفاتر اسناد رسمی گامی ولو اندک در جهت توسعه سند رسمی که ارتباط تنگاتنگی با امنیت اجتماعی جامعه دارد برداریم بدین منظور سایت مذکور در جهت ارائه آخرین اخبار و اطلاعات باذکر این نکته که فاقد هرگونه جنبه تبلیغاتی می‌باشد جهت خدمت به مردم و جامعه دفاتر اسناد رسمی راه اندازی نموده و دست یاری به سوی همه فرهیختگان جامعه حقوقی کشور دراز کرده و اسمتدادی به روشنی آفتاب دانش میطلبیم.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق مطالب و اطلاعات برای دفتر اسناد رسمی 662 تهران محفوظ می‌باشد، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.