متن حقوقی سند اجاره نامه

 

موجر: خانم/ آقای

مستأجر: خانم/ آقای

مورد اجاره: ……دانگ یک باب ……………… پلاک ثبتی اصلی……….پلاک ثبتی فرعی……..منطقه ثبتی ………مساحت……..واقع در ………. و برای شغل ………. اجاره داده می‌شود. تجهیزات و امکانات مورد اجاره به شرح ذیل است: …….

مدت اجاره: …………سال/ماه شمسی که آغاز آن ………..می‌باشد.

مبلغ اجاره: برای تمام مدت…………..ریال معادل…………تومان است که: (۱) مبلغ ………..ریال آن در اول هر ماه در قبال اخذ رسید به موجر پرداخت می شود. (۲) طی ………فقره چک به موجر پرداخت شد. (۳) مستأجر در اول ماه مبلغ ………ریال به حساب جاری شماره ………شعبه…………بانک ……….واقع در……….به نام موجر واریز خواهد کرد و بری الذمه خواهد شد. (۵) سایر روشهای دیگر پرداخت

۱- مستأجر هیج وجهی بابت سرقفلی پرداخت نکرده است و به این ترتیب هیچ حقی نسبت به سرقفلی و حقوق صنفی متعقله به ملک ندارد و در انقضاء مدت چیزی از این بابت به وی تعلق نخواهد گرفت.

۲- مستأجر مبلغ …………ریال به عنوان قرض الحسنه  به موجر پرداخت کرد و بین طرفین مقرر گردید :

الف- این وجه متعلق به مستاجر است و در انقضاء مدت موجر مکلف به تاسترداد آن  است و چیزی بابت سرقفلی یا عوض آن دریافت نخواهد کرد.

ب- در پایان مدت و زمان تخلیه معادل همین مبلغ به مستأجر پرداخت خواهد شد. افزایش نرخ تورم تأثیری در این امر نخواهد داشت.

شروط ضمن عقد:

 1.  مستأجر حق انتقال مورد اجاره را به غیر ندارد/ دارد.
 2.  مورد اجازه صرفاً برای شغل ……اجاره داده شده و مستأجر به هیچ وجه حق تغییر شغل ندارد.
 3.  حفظ و نگهداری مورد اجاره و تجهیزات آن بر عهده مستأجر است. و باید در انقضاء مدت، مورد اجاره و تجهیزات آن را صحیح و سالم تحویل دهد.
 4.  تعمیرات جزئی عین مستأجره بر عهده مستأجر و تعمیرات کلی بر عهده موجر است.
 5.  پرداخت هزینه آب و برق و گاز و تلفن بر عهده مستأجر است.
 6.  پرداخت هزینه نگهداری (شارژ) ساختمان بر مبنای مصوبات هیات‌ مدیره بر عهده مستأجر/موجر است و تغییرات این ارقام نیز مورد قبول می‌باشد.
 7.  اسقاط کافه خیارات منجمله غبن- به هر درجه‌ای که باشد- از طرفین به عمل آمد.
 8.  مستأجر مکلف است مالیاتها و عوارض کسبی و حق بیمه کارگران و کارکنان خود را به موقع پرداخت و نیز در کسب و کار خود ضوابط قانونی و شرعی را دقیقاً رعایت کند.
 9.  تأخیر در پرداخت اجاره بها برای موجر حق فسخ اجاره و تخلیه عین مستأجره را ایجاد خواهد کرد. در این حالت حق مستأجر نسبت به سرقفلی نیز (در صورت وجود) ساقط خواهد شد. تخلف مستأجر از هر یک از شروط مندرج در این سند نیز همین آثار را خواهد داشت.

 

مدارک و مستندات #

 • استعلام ثبت در صورتی که اجاره زائد بر سه سال باشد.
 • اصل سند مالکیت
 • کپی و اصل مدارک شناسایی طرفین

نکته #

 • در صورتی که ملک مورد اجاره تجاری باشد استعلام از اداره تأمین اجتماعی لازم می باشد.
 • مطابق تبصره ۴ ماده ۱۸۷ و  نظر کمیسیون وحدت رویه به شماره ۸۵۵/۹۶۰۰۱ استعلام از اداره دارایی لازم نیست.

 

دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آنجا که خدمات دفاتر اسناد رسمی گستره‌ایی به وسعت ایران اسلامی دارد ما را برآن داشت تا در جهت هرچه بیشتر آشنا کردن مردم با مزایای سند رسمی و در عین حال ارائه اطلاعات مفید و کاربردی به جامعه فرهیخته دفاتر اسناد رسمی گامی ولو اندک در جهت توسعه سند رسمی که ارتباط تنگاتنگی با امنیت اجتماعی جامعه دارد برداریم بدین منظور سایت مذکور در جهت ارائه آخرین اخبار و اطلاعات باذکر این نکته که فاقد هرگونه جنبه تبلیغاتی می‌باشد جهت خدمت به مردم و جامعه دفاتر اسناد رسمی راه اندازی نموده و دست یاری به سوی همه فرهیختگان جامعه حقوقی کشور دراز کرده و اسمتدادی به روشنی آفتاب دانش میطلبیم.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق مطالب و اطلاعات برای دفتر اسناد رسمی 662 تهران محفوظ می‌باشد، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.