پادکست نحوه تقاضای المثنی سند مالکیت

مطالعه

توضیحات

لینک کوتاه مطلب

https://www.notary662th.ir/?p=16599

پادکست نحوه تقاضای المثنی سند مالکیت

در مواردی که سند مالکیت به هر دلیل از قبیل آتش سوزی، مفقود شدن یاسرقت از بین رفته باشد مالک یا وکیل قانونی مالک از طریق مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک تقاضای صدور المثنی سند مالکیت می‌نماید.

توجه داشته باشید در وکالتنامه حتماً عبارت تقاضا و اخذ سند مالکیت المثنی قید شده باشد. اینکه صرفاً قید شود اخذ سند مالکیت کفایت نمی کند زیرا طبق رویه جاری واحدهای ثبتی، قید عبارت تقاضا و اخذ سند مالکیت و همچنین قید عبارت المثنی الزامیست.

مالک باید دوفقره فرم استشهادیه را تهیه و به امضا سه نفر برساند و به دفترخانه ارائه نماید. البته نفر سوم باید در دفتر اسناد رسمی حاضر و ضمن تایید مراتب و مندرجات استشهادیه و گواهی امضا سایر شهود ، فرمها را امضا و توسط سردفتر امضای نامبرده گواهی شود.

این فرم را مالک به اداره ثبت املاک ارائه می دهد .در این فرم علت مفقودی و شماره پلاک ثبتی قید می شود. در این مرحله پیش نویس آگهی المثنی سند مالکیت توسط اداره ثبت تهیه و تحویل متقاضی می گردد. تا به روزنامه‌ کثیر الانتشاری که از سوی سازمان ثبت معرفی شده مراجعه و پس از یکبار درج آگهی در روزنامه و در صورت عدم وصول اعتراض المثنی سند مالکیت صادر می‌شود.

پیش نویس آگهی تهیه شده شامل نام ، نام خانوادگی، شماره پلاک ثبتی، بخش و محل وقوع ملک و معاملات و سلسله ایادی این پلاک می باشد ضمناً تذکر داده می‌شود. چنانجه هرکس اصل سند در نزد وی می باشد یا مدعی معامله یا حقی است بایستی ظرف ده روز از تاریخ انتشار به اداره ثبت مراجعه نماید.

چنانچه در صدور آگهی هر گونه اشتباهی رخ داده باشد مرجع تایید آگهی مجدد مدیر کل ثبت استان مربوطه می‌باشد.

پس از نشر آگهی یک نسخه تحویل اداره ثبت می شود دفتر املاک به کارشناسی ارجاع داده و پس از احراز مالکیت اگر در قید بازداشت یا رهن باشد مراتب بازداشت و رهن در سند المثنی درج می‌شود.

البته مراتب بازداشت از مرجع بازداشت کننده پرسش میشود چنانچه بلامانع باشد اعلام نمایند و چنانچه در قید رهن باشد از بانک مرتهن هم پرسش می شود. به جهت آنکه بعضی از بانک ها اصل سند را نگه می دارند از بانک هم پرسش می کنند که مالک مراجعه و تقاضای المثنی سند مالکیت نموده است.چنانچه اصل سند در ید شماست و یا صدور سند المثنی بلامانع می باشد اعلام فرمایید و به همین نحو موافقت‌ها اخذ می‌شود.

چنانچه در مدت اعتراض کسی با اصل سند مالکیت مراجعه کرد مراتب صورتجلسه شده و اصل سند به آورنده تحویل می شود. متقاضی چنانچه مدعی تضییع حق است به مراجع قضایی هدایت می‌شود.

دقت فرمایید چنانچه سند مالکیت در نزد شخص ثالث باشد، همانطور که قبلا گفته شد پس از نشر آگهی چنانچه شخصی مراجعه و اصل سند را ارائه نماید یا اینکه مالک راسا” اطلاع پیدا کند که سند در ید شخص ثالث بوده و به مراجع قضایی مراجعه و حکم استرداد سند مالکیت بگیرد.  نسبت به استرداد سند اجراییه صادر شود با ارائه گواهی دادگاه و بدون ادامه عملیات و تشریفات موضوع ماده ۱۲۰ و بدون اخطار آگهی سند مالکیت المثنی صادر و اصل سند با بخشنامه ابطال می‌شود.

اگر سند المثنی سند مالکیت صادر شده باشد و اصل سند مالکیت پیدا شود و مالک اصل سند را ارائه نماید، چنان‌چه با سند مالکیت معامله‌ای صورت نگرفته باشد، طبق دستورالعمل المثنی سند مالکیت ابطال و سند اولیه را اعتبار می بخشند. البته در حال حاضر مشکلی پیش آمده با توجه به سیستم داده آمایی امکان اعتبار بخشیدن به سند مالکیت اولیه وجود ندارد.کماکان سازمان ثبت برای این مسئله راه حلی پیدا نکرده و ادارات ثبت در حال حاضر به صورت اغماض اصل سند رو تحویل گرفته و ابطال و در پرونده ضبط می کنند .مالک همچنان با سندمالکیت المثنی ادامه عملیات می‌دهد.

چنانچه اعتراض و اصل نشده باشد و اگر اعتراض شده ولیکن اصل سند یا سند معامله ارائه نشده باشد اداره ثبت سند مالکیت المثنی را برابر مقررات صادر می کند و به متقاضی تسلیم می‌نماید. سند مالکیت المثنی با قید اینکه المثنی است و کلیه سلسله ایادی در آن درج می‌شود.

قبل از اینکه المثنی سند مالکیت صادر شود، بی اعتباری سند اولیه طی بخشنامه‌ای صادر می‌شود و پس از صدور بخشنامه المثنی سند مالکیت  صادر می‌شود.

چنانچه به علت ریختن جوهر یا سوختگی یا پارگی یا به هر علت دیگری سند اولیه خوانا نباشد مثل اینکه جوهر روی سند ریخته و خوانایی سند از بین برود و امکان خواندن مندرجات آن نباشد جهت اخذ سند جدید تشریفات المثنی سند مالکیت انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از آنجا که خدمات دفاتر اسناد رسمی گستره‌ایی به وسعت ایران اسلامی دارد ما را برآن داشت تا در جهت هرچه بیشتر آشنا کردن مردم با مزایای سند رسمی و در عین حال ارائه اطلاعات مفید و کاربردی به جامعه فرهیخته دفاتر اسناد رسمی گامی ولو اندک در جهت توسعه سند رسمی که ارتباط تنگاتنگی با امنیت اجتماعی جامعه دارد برداریم بدین منظور سایت مذکور در جهت ارائه آخرین اخبار و اطلاعات باذکر این نکته که فاقد هرگونه جنبه تبلیغاتی می‌باشد جهت خدمت به مردم و جامعه دفاتر اسناد رسمی راه اندازی نموده و دست یاری به سوی همه فرهیختگان جامعه حقوقی کشور دراز کرده و اسمتدادی به روشنی آفتاب دانش میطلبیم.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق مطالب و اطلاعات برای دفتر اسناد رسمی 662 تهران محفوظ می‌باشد، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.