فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

کاهش مهریه

5/5
کاهش مهریه

بارها در دفترم پیش امده که بانویی به دفتر اسناد رسمی مراجعه و با توجه به شرایط زندگی تصمیم به کاهش مهریه خود گرفته این زنان دلایل بسیاری برای این خواسته خود دارند و البته درحواست ایشان برای کاهش مهریه همیشه به دلیل ناملایمتی از سوی همسرشان نبوده گاهی می‌تواند برای تشکر از همسر و بیان قدرشناسی از زحمات وی باشد و گاه نیز عدم اعتقاد ایشان به اینکه مهریه بالا تضمینی برای داوم پیمان مقدس زناشویی است.

درخواست زنان برای کاهش مهریه یا انصراف از درخواست مهریه پس از عقد یک موضوع مهم و حساس است که نشان‌دهنده تغییر نگرش‌ها و نیازهای اجتماعی در جوامع مختلف می‌باشد. این موضوع در بسیاری از جوامع به عنوان یک اقدام جدید و نوآورانه مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده از این فرصت به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تقویت جایگاه زنان و حقوق آنان در ازدواج، نشانگر شکافی عمیق در قوانین و فرهنگهای ازدواج در جوامع مختلف است. این اقدام می‌تواند به عنوان نمادی از استقلال مالی و تصمیم‌گیری زنان در زندگی خانوادگی و اجتماعی دیده شود. با این حال، فرایند کاهش یا انصراف از مهریه پس از عقد با چالش‌های خود مواجه است. به عنوان مثال، اعمال این حق توسط زنان ممکن است در برخی از جوامع به دلیل تضاد با فرهنگ‌ها و قوانین موجود، با مقاومت و واکنش روبرو شود. همچنین، این اقدام نیازمند آگاهی کامل از حقوق قانونی و اجتماعی زنان و همچنین خودکفایی اقتصادی آنها است.

برای پیاده‌سازی این اقدام، آموزش و آگاهی‌رسانی جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. افزایش آگاهی از حقوق زنان، تشویق به استقلال اقتصادی آنها، و پشتیبانی از این اقدامها از جمله راهکارهای موثر برای اجتماعی کردن این تغییرات است. همچنین، توسعه قوانین و مقررات مدنی که حقوق زنان را تضمین می‌کنند و تشویق به این اقدامها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت، این اقدام می‌تواند به عنوان یک گام مهم برای تعادل بیشتری در امور مربوط به ازدواج و خانواده در جوامع مختلف مورد توجه قرار گیرد. اپس از مطالعه این نوشته گر سوالی دارید یا نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، من کنارتونم تا کمکتون کنم.

اگر علاقمند بودید به این مقاله می‌توانید صفحه اصلی دفترخانه اسناد رسمی را دنبال کنید.

افزایش یا کاهش مهریه:

کاهش مهریه یا افزایش مهریه از آن جمله موضوعاتی است که به موجب رای شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ ممنوع گردید شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ اعلام نمود مهریه شرعی همان است که در زمان عقد واقع شده و ازدیاد صداق بعد از عقد شرعاً صحیح نیست و ترتیب آثار مهریه بر آن خلاف موازین شرع شناخته می شود در بخشی از پاسخ شورای نگهبان آمده است طبق نظر اکثر اعضای گروه نمی توان برای افزایش یا کاهش مهریه اقرارنامه اصلاحی نوشت چراکه افزایش و کاهش منع شده و اقرار نامه اصلاحی موضوعیت ندارد

  • از نظر قانونی امکان افزایش یا کاهش مهریه وجود ندارد؟!

راه‌حل قانونی افزایش یا کاهش مهریه

از نظر قانونی امکان افزایش یا کاهش مهریه به صراحت وجود ندارد ولیکن راه های جایگزینی برای آن می توان اندیشید؛

جهت افزایش مهریه میتوان در یک سند رسمی زوج اعلام بدهی به زن نماید گرچه این بدهی از امتیازات ویژه مهریه به عنوان دیون ممتازه برخوردار نیست.

همچنین جهت کاهش مهریه زوجه  می تواند اقرار به وصول قسمتی از مهریه نماید

اقرار به وصول مهریه شایعترین نوع تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی برای کاهش مهریه  است در این خصوص زوجه در دفتر اسناد رسمی اقرار می نماید که تمام یا بخشی از مهریه مندرج در سند نکاحیه را دریافت نموده است.

در صورتی که زوجه در دفتر اسناد رسمی اقرار به وصول تمام یا بخشی از مهریه خود نماید امکان رجوع و انکار پس از اقرار مسموع نمی باشد لذا در تنظیم این اسناد باید دقت بسیاری داشت و خارج از تعارفات اقدام به تنظیم سند نمود. گرچه این سند می تواند بعدها به واسطه مدارکی متزلزل نمود .

البته به موجب ماده ۷۰ قانون ثبت هرکس به موجب سند رسمی اقرار به اخذ وجه یا مالی کرده یا تادیه وجه یا تسلیم مالی را تعهد نموده، مدعی شود که اقرار یا تعهد در مقابل سند رسمی یا عادی یا حواله یا برات یا چک یا فته طلبی بوده است که طرف معامله به او داده آن تعهد انجام نشده یا حواله یا برات یا چک یا فته طلب پرداخت نگردیده است این دعوا قابل رسیدگی خواهد بود.

بنابراین چنانچه وصول مهریه در ازای چک یا سفته ای بوده که وصول نشده زوجه میتواند از طریق مراجع قضایی اقدام نماید همچنین اگر ثابت شود که اقرار فاسد یا اشتباه بوده یا در اثر اضطرار و اکراه بدون رضایت بوده اقرار اعتباری نخواهد داشت و زوجه میتواند با مراجعه به مراجع قضایی عدم وصول مهریه را اثبات نماید.

البته این ادعا به سادگی مورد قبول دادگاه قرار نمی‌گیرد و دادگاه ها به سختی سند رسمی تنظیم شده در دفتراسناد را با ادعای اجبار باطل می‌کنند.

اگر علاقمند بودید مقاله حق مطالبه مهریه همیشه وجود دارد را بخوانید.

راهکار  دیگر جهت کاهش مهریه تنظیم سند ابرا قسمتی از مهریه می‌باشد :

نوجه داشته باشد ابراء به معنای اسقاط حق زوجه بر دین زوج می باشد یعنی بگوید چیزی از حق من بعنوان مهریه به عهده تو نیست. نظر به اینکه ابرا از اسباب سقوط حق است قابل رجوع نیست.

البته راهکار بهتر تنظیم سند صلح مهریه می باشد که این سند بسیاری از فکت ها را جهت ابطال سند نداشته و در عین حال بنا به رضایت هر دو طرف عقد قابل اقاله می باشد .

مدارک لازم برای تنظیم هریک از این اسناد اعم بخشش یا و وصول مهریه یا ابراء آن :

  1. سند نکاحیه یا همان عقدنامه
  2. شناسنامه و کارت ملی زوجین
  3. اخذ استعلام از دفتر ازدواج تنظیم کننده سند نکاحیه مبنی بر عدم صدور اجراییه در صورت تنظیم سند وصول مهریه

صرفا” حضور زن در دفتر اسناد رسمی در کمال عقل و سلامت کفایت می‌کند.

توجه داشته باشید جهت تنظیم اسناد اهلیت مراجعه کننده شرط می باشد لذا داشتن حداقل سن قانونی ((۱۸ سال)) الزامی است.

- دیدگاه‌ها -

guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طباطبایی
طباطبایی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ ۱۹:۲۲

در خصوص افزایش مهریه هم بنویسید