فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

کاهش مهریه

5/5
کاهش مهریه

بارها در دفترم پیش امده که زنی به دفتر اسناد رسمی مراجعه و با توجه به شرایط زندگی تصمیم به کاهش مهریه خود گرفته این زنان دلایل بسیاری برای این خواسته خود دارند و البته این کاهش مهریه همیشه به دلیل ناملایمتی از سوی همسرشان نبوده گاهی می‌تواند برای تشکر از همسر و بیان قدرشناسی از زحمات وی باشد و گاه نیز عدم اعتقاد ایشان به اینکه مهریه بالا تضمینی برای داوم پیمان مقدس زناشویی است.

افزایش یا کاهش مهریه:

کاهش مهریه یا افزایش مهریه از آن جمله موضوعاتی است که به موجب رای شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ ممنوع گردید شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ اعلام نمود مهریه شرعی همان است که در زمان عقد واقع شده و ازدیاد صداق بعد از عقد شرعاً صحیح نیست و ترتیب آثار مهریه بر آن خلاف موازین شرع شناخته می شود در بخشی از پاسخ شورای نگهبان آمده است طبق نظر اکثر اعضای گروه نمی توان برای افزایش یا کاهش مهریه اقرارنامه اصلاحی نوشت چراکه افزایش و کاهش منع شده و اقرار نامه اصلاحی موضوعیت ندارد

  • از نظر قانونی امکان افزایش یا کاهش مهریه وجود ندارد.

راه‌حل قانونی افزایش یا کاهش مهریه

از نظر قانونی امکان افزایش یا کاهش مهریه وجود ندارد ولیکن راه های جایگزینی برای آن می توان اندیشید؛

جهت افزایش مهریه میتوان در یک سند رسمی زوج اعلام بدهی به زن نماید گرچه این بدهی از امتیازات ویژه مهریه به عنوان دیون ممتازه برخوردار نیست.

همچنین جهت کاهش مهریه می توان اقرار به وصول قسمتی از مهریه نمود 
اقرار به وصول مهریه شایعترین نوع تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی برای بخشش مهریه یا کاهش مهریه است در این خصوص زوجه در دفتر اسناد رسمی اقرار می نماید که تمام یا بخشی از مهریه مندرج در سند نکاحیه را دریافت نموده است.

در صورتی که زوجه در دفتر اسناد رسمی اقرار به وصول تمام یا بخشی از مهریه خود نماید امکان رجوع و انکار پس از اقرار مسموع نمی باشد لذا در تنظیم این اسناد باید دقت بسیاری داشت و خارج از تعارفات اقدام به تنظیم سند نمود.

البته به موجب ماده ۷۰ قانون ثبت هرکس به موجب سند رسمی اقرار به اخذ وجه یا مالی کرده یا تادیه وجه یا تسلیم مالی را تعهد نموده، مدعی شود که اقرار یا تعهد در مقابل سند رسمی یا عادی یا حواله یا برات یا چک یا فته طلبی بوده است که طرف معامله به او داده آن تعهد انجام نشده یا حواله یا برات یا چک یا فته طلب پرداخت نگردیده است این دعوا قابل رسیدگی خواهد بود.

بنابراین چنانچه وصول مهریه در ازای چک یا سفته ای بوده که وصول نشده زوجه میتواند از طریق مراجع قضایی اقدام نماید همچنین اگر ثابت شود که اقرار فاسد یا اشتباه بوده یا در اثر اضطرار و اکراه بدون رضایت بوده اقرار اعتباری نخواهد داشت و زوجه میتواند با مراجعه به مراجع قضایی عدم وصول مهریه را اثبات نماید.

البته این ادعا به سادگی مورد قبول دادگاه قرار نمی‌گیرد و دادگاه ها به سختی سند رسمی تنظیم شده در دفتراسناد را با ادعای اجبار باطل می‌کنند.

راهکارهای دیگر تنظیم سند ابرا قسمتی از مهریه می‌باشد :

نوجه داشته باشد ابراء به معنای اسقاط حق زوجه بر دین زوج می باشد یعنی بگوید چیزی از حق من بعنوان مهریه به عهده تو نیست. نظر به اینکه ابرا از اسباب سقوط حق است قابل رجوع نیست.

مدارک لازم برای تنظیم هریک از این اسناد اعم بخشش یا و وصول مهریه یا ابراء آن :

  1. سند نکاحیه یا همان عقدنامه 
  2. شناسنامه و کارت ملی زوجین
  3. اخذ استعلام از دفتر ازدواج تنظیم کننده سند نکاحیه مبنی بر عدم صدور اجراییه

صرفا” حضور زن در دفتر اسناد رسمی در کمال عقل و سلامت کفایت می‌کند.

توجه داشته باشید جهت تنظیم اسناد اهلیت مراجعه کننده شرط می باشد لذا داشتن حداقل سن قانونی ((۱۸ سال)) الزامی است.

- دیدگاه‌ها -

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *