جستجو
فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

متن حقوقی شماره 1 سند ابراء مهریه

با عنایت به سند نکاحیه بشماره ترتیب مورخ ………….. دفتر رسمی ازدواج …………… اینجانبه ………….. با مشخصات فوق که همسر دائمی آقای ………. با مشخصات فوق می‌باشم به موجب این سند رسمی اقرار و اعلام می‌نمایم بر اینکه به اختیار ذمه همسرم (…………..) را از پرداخت تمامی ………… میزان مهریه مندرج در سند نکاحیه به شماره ………. سری الف/…….. بشماره ترتیب …………. مورخ …………. دفتر رسمی ازدواج …………… تماماً بری نموده و از حق خود به اختیار نسبت به تمامی ……………. میزان صرف‌نظر نموده و می‌نمایم .بنابراین دیگر هیچگونه حق و حقوقی در سند ازدواج از بابت تمامی / میزان …………… از مهریه مندرج در سند مزبور بر عهده همسرم نمی‌باشد و لذا از تاریخ تحریر این سند تحت هر عنوان از عناوین مربوطه ادعا و آغاز سخنی نمایم از درجه اعتبار ساقط است و ضمن عقد خارج لازم انعقاد یافته شفاهی بین اینجانبه و همسرم کلیه ادعاها و اعتراضات بعدی و احتمالی خود را تحت هر عنوان پیش‌بینی شده یا نشده از خود سلب و ساقط نموده و می‌نمایم ضمناً دفتر رسمی ثبت ازدواج شماره …………… طی نامه شماره ……….. مورخ ………… اعلام نمود که نسبت به مهریه مندرج در سند ازدواج فوق‌الذکر تا تاریخ تحریر این سند هیچگونه اجرائیه‌ای صادر نگردیده است. نیز حاضر گردیدند: آقای ………… و …………. با مشخصات فوق بعنوان شهود اقرار و اعلام نمودند کلیه مفاداین سند بشرح فوق به مقر تفهیم گردید و نامبرده بدور از هرگونه اکراه و اجبار این سند را امضاء می‌نماید و بدین وسیله حق رجوع به آن را از خود سلب و ساقط می‌نمایم.

مستند به بند ب ماده 34 آيين نامه قانون دفاتر اسناد رسمي امضا كننده ، با اقرار به اطلاع از قوانين و مقررات مرتبط با اين سند اعلام و اظهار نمود ، مفاد سند به اينجانب تفهيم و از آن مطلع شدم.

 

متن حقوقی شماره 2 سند ابراء مهریه

در تاریخ تحریر سند حاضر گردید در این دفترخانه خانم …………….. و بعدالحضور در نهایت صحت مزاج و قصد و اراده و میل و اختیار کامل اقرار و اعتراف صریح و صحیح و شرعی و قانونی نمودند مبنی بر اینکه با عنایت به سند نکاحیه به شماره ترتیب ………. مورخ ……….. دفتر رسمی ازدواج …………. اینجانبه با مشخصات فوق همسر دائمی آقای ……….. با مشخصات فوق می‌باشم به موجب این سند رسمی اقرار و اعلام می‌نمایم براینکه به اختیار ذمه همسرم را از پرداخت ……………… میزان مهریه مندرج در سند نکاحیه مزبور و همچنین سایر حقوق مالی زوجه اعم از نفقه و اجرت المثل و نحله و هر آنچه از حقوق مالی ناشی از سند نکاحیه مزبور و زوجیت و تعهدات ناشی از شروط ضمن عقد نکاح حاصل شد بری نموده و از حقوق خود صرف نظر می‌نمایم و لذا ازتاریخ تحریر این سند تحت هر عنوان از عناوین مربوطه ادعا و آغاز سخنی نمایم از درجه اعتبار ساقط است و ضمن عقد خارج لازم انعقاد یافته شفاهی بین اینجانبه و همسرم کلیه ادعاها و اعتراضات بعدی و احتمالی خود را تحت هر عنوان پیش‌بینی شده یا نشده از خود سلب و ساقط نموده و می‌نمایم.

نیز حاضر گردیدند: آقای ………….. و ……………… با مشخصات فوق بعنوان شهود و معرفین خانم …………. (مقر) اقرار و اعلام نمودند کلیه مفاداین سند بشرح فوق به مقر تفهیم گردید و نامبرده بدور از هرگونه اکراه و اجبار این سند را امضاء می‌نماید و بدینوسیله حق رجوع به آن را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

این سند با ملاحظه نامه شماره …………….. مورخ …………. تنظیم گردید.

این سند که بمنزله اقرار و رضایت به شرح فوق می‌باشد بنا بدرخواست مقر تنظیم و به ثبت رسید و نامبردگان با علم و اطلاع کامل از مفاد و مندرجات آن اقدام به امضاء نمودند و مسئولیت کلیه اموربا نامبردگان بوده و این دفترخانه هیچ مسئولیتی ندارد. و مسئولیت هرگونه بدهی متضامناٌ با نامبردگان می‌باشد.

 

دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران

مطابق با ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی؛ پس از عقد نکاح زن مالک مهریه خود می‌شود و می‌تواند این مهریه را تماما از زوج مطالبه کند یا تمام یا بخشی از آن را به همسر خود ببخشد. به طور کلی طبق قانون چندین روش در خصوص بخشش مهریه وجود دارد. در حقیقت بخشش مهریه در قالب سه سند ابرا ذمه زوج، مصالحه و عقد صلح، بخشش مهریه در قالب بذل ممکن است تنظیم شود که در این بخش قصد داریم در خصوص ابرا مهریه با سند عادی یا سند رسمی صحبت کنیم.

در ابرا مهریه با سند عادی یا سند رسمی، زوجه ضمن سند ابرا در حقیقت ذمه زوج را از پرداخت مهریه بری می‌کند. توجه داشته باشید که غالبا تنظیم سند ابرا مهریه در دفاتر اسناد رسمی و در قالب یک سند رسمی تنظیم می‌شود اما این امر به معنای بی اعتباری ابرا مهریه با سند عادی نیست. در حقیقت تنظیم سند ابرا مهریه به صورت رسمی از آن جهت که ثبت می‌شود و در هنگام وقوع اختلاف میان زوجین مزایای خاص خود را دارد در حالی از طریق ابرا مهریه با سند عادی، ممکن است این سند مفقود شود یا به هر ترتیبی از بین برود و در این حالت اثبات ابرا مهریه از جانب زوجه دشوار خواهد بود. به طور کلی ابرا مهریه با سند عادی یا با سند رسمی امکان رجوع زوجه به مهریه را از میان می‌برد و حتی با توافق مجدد زوجین بر پرداخت مهریه به خصوص در زمانی که ابرا مهریه در قالب سند رسمی انجام می شود وجود ندارد.

توجه بانوان به این نکته ضروری است که مهریه مطابق با قانون و شرع یک حق مالی مهم برای آنان محسوب می‌شود لذا توصیه می‌شود تا در خصوص ابرا مهریه با سند عادی یا سند رسمی با یک مشاور حقوقی یا وکیل متخصص در امور خانواده مشورت کنند. در حقیقت در ابرا مهریه از آن جهت که امکان رجوع زوجه وجود ندارد ممکن است پس از پشیمانی از این امر هیچ راهی برای مطالبه مهریه باقی نماند. البته بسیار دیده می‌شود که بانوان در خصوص ابرا مهریه با سند عادی یا سند رسمی حقی متعادل با آن مانند وکالت در طلاق از زوج را طلب می‌کنند یا در موارد طلاق توافقی زوجه از طریق اعطای ما بذل یا ابرا مهریه طلاق خود را از زوج طلب می‌کند.

توجه داشته باشید که ابرا مهریه آثار حقوقی خاص خود را دارد که بعضا ممکن است سایر روش‌های بخشش مهریه این آثار را نداشته باشند برای مثال ممکن است به کارگیری عقد صلح برای بخشش مهریه امکان رجوع به مهریه را برای زوجه داشته باشد در حالی که در ابرا مهریه با سند عادی یا رسمی این امکان وجود ندارد. در هر حال توصیه ما این است که اگر قصد تنظیم سند ابرا مهریه را دارید پس از بررسی تمام جوانب از طریق دفاتر اسناد رسمی و با تنظیم سند رسمی اقدام نمایید زیرا ابرا مهریه با سند عادی بسیار متزلزل است. شما می‌توانید در خصوص ابرا مهریه با کارشناسان و وکلای مجرب حقوقی در تماس باشید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
19 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
وحید
وحید
۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ۱۲:۰۰

سلام این سند عالیه ولی چه فایده دفترخونه ها حضور و رضایت پدر را الزامی کردن … من و خانمم که هفده ساله است بعد از هشت ماه عقد به مشکل خوردیم و میخواد طلاق توافقی بگیره اما نمیشه چون به سن قانونی نرسیده….راهی دارد؟

علیرضا رستگار
علیرضا رستگار
پاسخ به  وحید
۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ۱۵:۰۴

همسر شمابه سن قانونی نرسیده و نمیتواند در دفتر اسناد رسمی سندی تنظیم و امضا نماید بهترین راه حل مراچعه به مراجع قضایی و اخذ گواهی رشد می باشد

علی
علی
۱۴۰۰/۰۲/۱۸ ۲۱:۴۰

سلام اگر خودمون متن رو رو یه برگه سفید بنویسیم و امضا و اثرانگشت بزنه ایا میشه ؟

داود
داود
پاسخ به  علی
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ ۱۱:۵۹

بله اعتبار دارد

محسن
محسن
۱۴۰۰/۰۵/۰۸ ۱۳:۵۰

سلام. برای تنظیم سند ابراء مهریه حضور چه افرادی ضروری است؟

علیرضا حاذقی
علیرضا حاذقی
۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۲۲:۴۸

با سلام
فرق این دو متن چه چیزی هست؟
و اینکه در انتها نوشته شده مسئولیت هرگونه بدهی متضامنا به عهده نامبردگان میباشد یعنی چی؟

اسدی
اسدی
۱۴۰۰/۰۹/۲۹ ۰۷:۴۱

سلام من مهریه خودم رااز همسرم گرفته ام ودر دفتر ثبت اسناد اقرار نامه ای نوشتم و تاکید داشتم فقط مهریه رامیبخشم واجرت المثل ونحله ونفقه رانمیبخشم سردفتر در بخش ملاحظات نوشته اند کلیه حق وحقوقات ناشی از ایام زوجیت که بر زمه زوج بوده راابراء وزوجه نسبت به مهریه وکلیه حق وحقوق خودهیچ ادعایی نداشته وندارم .

لیلا فرج زاده
لیلا فرج زاده
۱۴۰۰/۱۱/۲۰ ۲۳:۳۸

از مراجعان امروز من دختر خانم و اقا پسری بودند که بیست و دو سه سال بیشتر سن نداشتند البته اگه تو روزگار ما زندگی می کردند شاید ی بچه کوچک هم همراه شان بود اما امروز ازدواج جوان ها ان هم تو این سن و سال خصوصا در شهرهای بزرگ واقعا استثناست .
از علت مراجعه شان پرسیدم خانم جوان که از همسرش سر و زبان بیشتری داشت و ی سرو گردن بلند قامت تر بود گفت :اقا من می خواهم مهریه ام را ببخشم بعد هم قباله ازدواجشون را روی میز من گذاشت .
خیلی اجمالی نگاهی به محتویات سند انداختم مهریه خانم چهار ده سکه طلا بیشتر نبود انهم با شرط عند الاستطاعه ! برای اینکه به بهانه ای مرد را هم وادار به گفتگو کنم از او پرسیدم:
– ایا خانم حق طلاق هم دارد ؟
مرد جوان به آرامی گفت : نه
گفتم : اینکه قراره اگه ی روزی توانایی مالی داشتی چهارده تا سکه به خانمت بدهی اذیتت می کنه؟
گفت : نه اقا خود خانمم اصرار داره مهریه اش را ببخشه !
از ظاهر و لحن مرد جوان معلوم بود که صادقانه حرف می زنه و قصد فریب کاری نداره اینجا بود که خانم دوباره رشته کلام را به دست گرفت و به حمایت از همسرش در آمد و گفت :
اقا من خودم حق طلاق نمی خواهم و وقتی علتش را پرسیدم در حالی که تلاش می کردم تا دلیل موجهی برای عدم درخواست این حق دست و پا کنه گفت :
اقا راستش من کارهای اشتباه زیاد انجام می دهم می ترسم اگر حق طلاق هم داشته باشم اشتباه کنم و بی چهت از شوهرم که دوستش دارم جدا بشم ! به حکایت سند ازدواج خانم تحصیلات دانشگاهی داشت اما , اقا پسر بیشتر از نه کلاس درس نخوانده بود ! از خانم در مورد رشته تحصیلی او پرسیدم و وقتی گفت الهیات خوانده شگفت زده شدم صرفنظر از ظاهرش که به خانمی که خودش را مقید به احکام شرعی بداند هیچ شباهتی نداشت جالب از احکام و مقررات ازدواج هم بی اطلاع بود این موضوع را وقتی متوجه شدم که از او در مورد علت ناچیز بودن مهریه پرسیدم گفت من مهریه را قبول ندارم و در جواب سوال من که پرسیده بودم ایا می داند چنانچه مهریه ای تعیین نمی شد تکلیف عقد انها بلحاظ شرعی چه بود به غلط گفت لابد عقدمان باطل می شد !
به نظرم خانم جوان نیاز به جلسات مشاور و حتا روانکاوی داشت صرفنظر از انتخاب رشته تحصیلی غیر مورد علاقه و او حاضر به درخواست کمترین مطالبه در مورد حقی که او را در نهایت کمی برابر با همسرش می کرد نبود او از ازادی و داشتن حق تعیین سرنوشت خود که مستلزم پذیرفتن مسئولیت انتخاب ها و تصمیاتش بود به بهانه امکان اشتباه کردن می گریخت و به دنبال مفری بود که در همه حوادث زندگی و اسیب های حتمالی اینده به سوی ان بگریزد هرچند آزادی اش به امنیت ناشی از اسارت به تارج رفته باشد .

مجتبی سلیمی
مجتبی سلیمی
۱۴۰۱/۰۱/۱۷ ۲۰:۳۸

سلام خانم فرج زاده
در این اقرار نامه ابرا مهریه تعداد سکه ها رو هم قید می‌فرمایید ؟

مجتبی سلیمی
مجتبی سلیمی
۱۴۰۱/۰۱/۱۷ ۲۰:۳۹

و اینکه شهود رو به عنوان معرف میگیرید ؟

یاسین
یاسین
۱۴۰۱/۰۵/۰۱ ۱۰:۴۷

سلام خسته نباشید
یه سوالی داشتم برادر من نزدیک۴۰سال پیش شب بله برون از پدر یه نوشته ی دستی گرفت که ۱۰۰متر از خونشو مهریه زنش کنه اما این نوشته به سند ازدواج منتقل نشد. الان بعد گذشت ۴۰ سال و بعد فوت پدرم این ۱۰۰ مترو از ما خواستار شده.ورثه هم بر درستی این نوشته شهادت دادن از جمله خودم اما من در آخرین جلسه دادگاه متوجه شدم برادرم تاریخ نوشتن اون نوشته رو به بعد از تنظیم سند ازدواج تغییر داده
حالا می خوام بدونم اگر من شکایت کنم نتیجه ای می گیریم؟
(با توجه به این که خودمم امضای پدرم رو زیر اون نوشته تایید و به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شدم)

19
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x