فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

۶ دی روز کاتبین بالعدل 

5/5

۶ دی روز کاتبین بالعدل 

این روزهای ما مصداق بارز این شعر حضرت حافظ هست که می فرماید:

((هجران، بلای جان شد یارب بلا بگردان))

این روزهای کرونایی که همه جوامع انسانی هراسناک و آینده خود را مبهم میبینند، متاسفانه خانواده بزرگ کاتبین بالعدل را نیز در چنین روزی شریفی از هم دور کرده است. روزهایی که می بایست با نام شریف کاتب بالعدل و به شرف قلم گرد هم می آمدیم و با دیدار، نفسی تازه می‌کردیم. شوربختانه به واسطه این بلای جانسوز کرونا سعادت دیدار همکاران میسر نیست.

همکاران ساعی و فرهیخته ما جهت دفاع از صیانت قلم و کاتبین بالعدل اهتمام تمام داشتند که بتوانند روز سردفتر را بر گاهشمار رسمی ثبت کنند. از این طریق شاید مسئولین و متولیان امر و جامعه را متوجه وظیفه خطیر و تلاشهای از جان و دل برآمده این خانواده بزرگ نمایند. افسوس و صد افسوس که هرگز صدای ایشان شنیده نشد و از هجمه ها و بی مهریها ولو اندک کم نشد. اما ما سردفتران و دفتر یاران و خانواده کتابت هرگز رسالت خویش را فراموش نمی کنیم هرچند متولیان و صاحب‌منصبان را خوش نیاید. آنها باید بدانند که ما سر دفتران در امتداد فصلی سرد در بحران مدیریت و معیشت و دمکراسی در میان نفاق و قدرت طلبی و در کوران جهل و عناد سبز خواهیم ماند.

همیشه سماع نام‌ زیبای کاتبین بالعدل متبادر از مفاهیمی چون آزادگی، تدبیر، کتابت، عدالت، امنیت، رازداری و بردباری بوده است.
امروز که مصادف است با دویست و هشتاد و دومین روز سال و منطبق بر آیه مبارکه ۲۸۲ سوره بقره ، ما آن را متبرک از آیه شریفه “روز سردفتر” می نامیم و اگر در تقویم هم‌نشود بر دلهای خویش ثبت می‌کنیم. 

گرچه هرسال در ششم دیماه فرصتی دست خواهد داد که به یک سال گذشته خود بنگریم و به یاد آوریم بر ما چه گذشته و چرا و به چه دلیل و منطقی علی رغم خدمات صادقانه به مردم و حاکمیت و تنظیم اسناد و روابط حقوقی و معاملاتی و کمک به کاهش پروندهای دعاوی و هزینه‌های نظام در قوه قضاییه، همچنان بی‌مهری و جفا بر کاتبین بالعدل آوار است؟

لیکن ما با توسل به کلام وحی و اتکاء به همدلی و وحدت و فروخوردن بغض خویش، این روز را به نام خود می دانیم. همچنان راست قامت می‌مانیم و به یکدیگر تبریک می‌گوییم گرچه شاد باش در روزهایی که اکثر همکاران ما دچار دردهای نهان و آشکار فراوانی هستند. بسیاری از افراد جامعه ما دچار دغدغه صنفی و معیشتی و غم نان هستند، چندان دلگرم کننده نیست. امیدوارم روزی فرا برسد که خانواده کاتبین بالعدل جایگاه اصلی خود را باز یافته و دیگر از دغدغه معیشت و غم نان و هجمه رسانه‌های غیر منصف که ما را متهم به درآمد نجومی می‌کنند رها گردند.

 

به امید آن روزی که با طیب خاطر فارغ از دغدغه های این روزهایمان صرفاً به عدالت و کتابت به عدل سوق داده شویم
گرچه روز سردفتر به تقویم راه نیافته اما بازهم فریاد میزنیم “۶دی روز سردفتر” روزی که متعلق به دفاتر اسناد رسمی است و موجب وحدت سردفتر و دفتریار و کارمند، بر تقویم دل ما ثبت و حک شده است و همیشه زنده ، روشن و آفتابی است.این روز بزرگ بر جمیع همکاران سردفتر و دفتریار و کارکنان دفاتر مبارک و میمون باد ارادتمند لیلا فرج زاده سردفتر ۶۶۲ تهران

- دیدگاه‌ها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *