فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم‌هزینه ایجاد شود

سرپرست اداره کل برنامه‌ریزی معاونت راهبردی قوه قضائیه: برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم‌هزینه ایجاد شود

به گزارش ایلنا، سرپرست اداره کل برنامه‌ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در نشست نحوه استفاده از ظرفیت پلتفرم‌های معاملات خودرو در کاهش پرونده‌های قوه قضاییه‌ اظهار کرد: توسعه ابزارهای آی‌تی و فناوری‌ها به طور جدی مدل‌های حکمرانی را در کشورها متحول کرده است. در کشور نیز حضور پررنگ زیست‌بوم فناوری، استارت‌آپ‌ها، انواع شرکت‌های دانش بنیان و پلتفرم‌های آی تی در نقش حاکمیت خیلی پررنگ بوده و طی این سال‌ها با نقش‌آفرینی زیست‌بوم فناوری بسیاری خدمات با کیفیت‌ و هزینه بسیار پایین‌تر عرضه می‌شود .

محمد طاهری نژاد افزود: پیگیری سند تحول توسط رئیس قوه قضاییه ما را به این نقطه می‌رساند که بحث تحول در قوه قضاییه جدی است.

طاهری نژاد بیان کرد: یکی از چالش‌های جدی که در سند تحول مدنظر قرار گرفته است، شناسایی ریشه‌های شکل‌گیری جرایم، دعاوی و پرونده‌ها در دستگاه قضایی است. برای رفع این چالش باید راهبردها و راهکارهایی در نظر گرفت که یکی از آنها هوشمند‌سازی شناسایی ریشه‌های شکل‌گیری جرایم و استفاده از ظرفیت‌های بیرون از قوه قضاییه است.

وی گفت: یکی از مهمترین ارکان محیط کسب و کار کشور ضمانت اجرای قراردادها بوده که در نظام قضایی کشور به طور جدی مسئولیت آن بر عهده قوه قضاییه است به منظور اینکه ضمانت اجرای قراردادها بین آحاد مختلف جامعه افزایش پیدا کند باید رویکردهای نوین حکمرانی قضایی در قوه قضاییه توسعه یابد.

سرپرست اداره کل برنامه‌ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه اظهار کرد: باید برای معاملات خودرو پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم زیرا بخش زیادی از مشکلاتی که در قوه قضاییه مطرح می‌شود مربوط به پرونده‌های کیفری و جرایم مختلف از جمله انواع کلاهبرداری و انواع اختلافات در دعاوی است.

در ادامه نشست معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرد: مسائلی در بحث معاملات خودرو و فروش کالا در سایت‌های آگهی وجود دارد که بخشی از آن کلاهبردارانی است که کالایی ندارند ولی اقدام به فروش کالا می‌کنند و چون هزینه پیگیری جرایم سایبری برای افراد قابل توجه است بنابراین بسیاری از مواقع اشخاص مسیر قضایی را انجام نمی‌دهند.

مهدی امیری، افزود: مساله دیگر فروش کالاهای سرقتی است و اشخاص با استفاده از هویت‌های مجهول اقدام به فروش اموال سرقتی از جمله خودرو می‌کنند.

امیری در ادامه بیان کرد: مسئله دیگر قیمت‌سازی و اخلال در بازار است به طوری که اشخاص به صورت سازمان یافته تقاضای کاذب با قیمت‌های بالا ایجاد و بازار را تحریک می‌کنند که این امر منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود که مجازات‌های سنگینی برای این اخلال در نظر گرفته شده‌است.

معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور بیان کرد: در این نشست می‌توانیم بحث حوزه موجودیت‌هایی که در سیستم فروش آنلاین وجود دارد را مطرح کنیم که این موجودیت شامل موجودیت کالا و عنصر خریدار و فروشنده است به طوری که کاربر و کالا باید احراز هویت و اعتبار سنجی شوند و این موضوع به کاهش جرم کمک می‌کند.

وی در ادامه گفت: بهترین راهکار این است که یک سرویس اعتبارسنجی داشته باشیم تا موجودیت‌ها از این طریق مشخص شود.

گفتنی است که در این نشست سنگ پورمدیر بخش کارشناسان دادگستری، اسکندری سرپرست معاونت پیشگیری از جرایم قوه قضاییه، امیری معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، رزاقی معاون پیگیری ماموریت های تحولی مرکز تحول قوه قضاییه، هاشمی معاون ای‌تی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و انواع پلتفرم‌هایی که عموماً در حوزه معاملات خودرو فعالیت دارند حضور داشتند و نقطه نظرات، پیشنهادات و مشکلات در حوزه معاملات خودرو را مطرح کردند

- دیدگاه‌ها -

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها