فیلترهای عمومی
دقیقا همین عنوان
جستجو در عناوین
جستجو در متن محتوا
فیلتر بر اساس سبک محتوا
نوشته‌ها
برگه‌ها
پایگاه مستندات

۶ دی ماه روزی که هنوز به تقویم راه نیافته

5/5

(وَلْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کَاتِبٌ بِالْعَدْلِ)

 

۶ دی ماه مقارن با دویست و هشتاد و دومین روز سال یادآور آیه ۲۸۲ سوره بقره بلندترین آیه قرآن است که معروف به آیه تداین متضمن امر حضرت حق بر کتابت عقود و پیمان هاست

حضرت باریتعالی کاتبین بالعدل را متصف به صفت عدل دانسته و ایشان را امر به کتابت نموده و این امر نه از باب استحباب و ثواب که از باب وجوب است.

تاریخچه شکل گیری دفاتر اسناد رسمی در ایران نشان از جایگاه و موقعیت غیرقابل انکار ایشان در تحکیم روابط اجتماعی، تنسیق امورات جامعه و حمایت از حقوق افراد دارد عملکرد دفاتر اسناد رسمی در طول یک قرن نشان دهنده تلاش این صنف درجهت تحکیم روابط اجتماعی افراد جامعه و کمک به حاکمیت در اداره بهتر وموثرتر جامعه است.

دفاتر اسناد رسمی با عنایت به پراکندگی جغرافیایی در اقصا نقاط این کشور و بهره مندی بیش از ۷۵۰۰ سردفتر حقوقدان و البته بیش از ده هزار دفتریار و کارمند فارغ التحصیل حقوق سهم ممتازی در ارائه خدمات مشاوره رایگان حقوقی به هموطنان گرامی داشته است.

دفاتر اسناد رسمی با تلاش بدون چشم داشتی سهم بسزایی در قضازدایی و کاهش دعاوی محاکم قضایی و همچنین بهداشت حقوقی جامعه ایفا نموده است.

سردفتران به عنوان یکی از مراجع مورد وثوق مردم ؛ امین رازدار و مشاور خانواده ها هستند مردم جامعه برای تنظیم اسناد مربوط به اسرار مالی و خانوادگی خود نزد سردفتران مراجعه می کنند چرا که به ایشان اعتقاد و اعتماد دارند.

ما سردفتران هر جایی که نیاز به حمایت از سیاست‌های کلان کشور بوده فعال بودیم برای تعامل با قوه قضائیه مشتاق بودیم برای تعامل با قوه مقننه و مجریه در صف اول بودیم علی رغم همه هجمه هایی که به این صنف وارد شد بهترین نهاد در عرصه اشتغال جوانان نهاد سردفتری بوده بدون آنکه ریالی به خزانه دولت تحمیل کنیم فرصت اشتغال برای جوانان بسیاری را فراهم کرده ایم در حالی که از بسیاری از خدمات عمومی بی بهره بوده‌ایم.

نهاد سردفتری در زمینه پرداخت مالیات و همچنین وصول مالیات برای دولت بسیار عالی عمل کرده و سالانه منبع وصول مالیات فراوانی برای دولت بوده است و همچنین منبع وصول حق الثبت اسناد بوده ایم ولیکن هیچگاه مورد حمایت دولت قرار نگرفته ایم.

اما در طی سالیان متمادی که از شکل‌گیری دفاتر اسناد رسمی می‌گذرد نه تنها هیچ گاه مورد حمایت دولت و قوه قضاییه قرار نگرفته‌ایم و همیشه آماج هجمه‌های بسیاری از سوی دولت و حتی قوه قضاییه بوده‌ایم

گرچه حقوق کاتبین بالعدل در این چند سال مغفول مانده و متاسفانه هر روز شاهد امریه و دستوری هستیم که موجب تنزل جایگاه وشان سردفتران و کاتبین شده

به نظر می‌رسد وظیفه احیا جایگاه کتابت و کاتبین بالعدل و سند رسمی نه تنها بر دوش کانون سر دفتران و دفتر یاران به‌عنوان یک نهاد صنفی می باشد بلکه بر عهده تمامی کسانی است که دغدغه مند این کشور و مرز و بوم هستند

احیاء جایگاه سند رسمی و کاتبین بالعدل موجب بهداشت حقوقی جامعه خواهد بود و شفاف سازی روابط حقوقی فقط درسایه تنظیم این روابط ، از طریق اسناد رسمی ممکن خواهد بود و اقبال عمومی مردم به تنظیم سند رسمی که نتیجه آن نظم بخشی به معاملات و تثبیت و تحکیم روابط حقوقی و شفاف سازی این روابط و نجات جامعه از گرفتاری های ناشی از اسناد عادی و ایجاد امنیت اجتماعی و اقتصادی خواهد بود.

((ششم دیماه گرچه یاداور بی مهری و جفا بر کاتبین بالعدل است لکن ما با توسل به کلام وحی این روز را به نام خود می‌دانیم

تا به زعمای قوم و متولیان امر دفاتر ثابت کنیم که هستیم و میمانیم و بی هیچ چشمداشتی صادقانه به مردم و جامعه خدمت میکنیم تا در حوزه اسناد و مالکیت و ارتباط و نظم حقوقی احساس امنیت نمایند))

روز سردفتر و تکریم جایگاه دفاتر اسناد رسمی بر یکایک همکاران فرهیخته ام اعم از سردفتر و دفتریار و کارکنان دفاتر مبارک و تهنیت باد

- دیدگاه‌ها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *